بلاگ

قفل کتابی چیست؟کاربرد+بهترین برند و انواع قفل کتابی+خرید

قفل کتابی چیست

قفل کتابی، یکی از قفل‌ های مرسوم و کاربردی برای بستن انواع درب ورودی، خروجی، ساختمان و … می‌باشد. قفل کتابی به دو دسته اصلی قفل کتابی برنجی (بدون روکش) و قفل کتابی روکشدار (با کیفیت و امنیت بیشتر) تقسیم می‌شود. خرید قفل کتابی به سبب کارایی فوق‌العاده و همچنین جنس متریالی فولادی، بیشترین میزان را نسبت به سایر قفل‌ها دارا است. برای شناخت بیشتر انواع قفل کتابی و همچنین کاربرد آن‌ها در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید. قفل کتابی گیرا یکی از بهترین و معروف‌ترین برندهای قفل در ایران است. قفل های کتابی در انواع قفل بدون فنر (پاترولی) و فنردار هستند. قفل‌های کتابی فنردار تنها توسط برند گیرا در سراسر دنیا تولید می‌شوند. برای مشاهده فروشگاه قفل گیرا کلیک کنید.

قفل کتابی چیست؟

قفل کتابی دارای ابعادی مستطیلی با پهنای کم می‌باشد که به عنوان قفل سپری نیز معرفی می‌شود. این قفل با داشتن قسمتی خلأ در داخل قفل، امکان عبور میله فولادی با قطر معین را برای قفل کردن، فراهم کرده است. طراحی ظاهری و ساختاری این نوع قفل، به گونه‌ای انجام شده است که استفاده از انواع ابزار برش برای باز کردن آن، با توجه به جایگاه قرارگیری میله قفل، امری بسیار سخت و زمان بر می‌باشد. لذا ایمن‌ترین قفل‌هایی که به صورت فلزی در بازار جهانی شناخته شده‌اند، در دسته قفل های کتابی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید
قفل آویز چیست+انواع قفل آویز که قبل از خرید باید بشناسید!

این محصول از فولاد با تراکم بالا، ساخته شده است. بهره‌گیری از متریال برنج برای ساخت این محصول، با توجه به نوع مدل قفل کتابی نیز مشاهده می‌شود که کاربرد آن را افزایش می‌دهد. فولادی بودن متریال اصلی این محصول، امکان زنگ زدگی قفل را در محیط‌های مرطوب افزایش می‌دهد. زنگ زدگی قفل، دهانه قفل را در داخل جایگاه خود، ثابت می‌کند که در این صورت امری دشوار برای استفاده راحت از محصول صورت خواهد پذیرفت. تولید‌کنندگان این محصول برای جلوگیری از این امر، از روکش‌های متعدد با متریال مختلف روی قفل استفاده می‌کنند که ضمن ارائه زیبایی به محصول، کیفیت ساختاری و مصرفی آن‌ها را دوچندان می‌کند.

قفل کتابی چیست

بهترین مارک قفل کتابی چیست؟

قفل کتابی در بازار جهانی، دارای برند‌های متعددی می‌باشد که هر یک از روش ویژه برای تولید استفاده کرده‌اند. بهترین نوع قفل کتابی با استناد به نظرات مصرف‌کنندگان این محصولات، قفل کتابی گیرا است که از نظر ساختاری، طرح بدنه، متریال و تنوع، موفقیت چشمگیری را ارائه کرده است.

انواع قفل کتابی

برای دسته‌بندی کاربرد و مدل‌های متعدد قفل کتابی، بهتر است به انواع این محصول اشاره کرد تا اطلاعات کاملی از آن‌ها را به دست‌آورید. برای مشاهده بهترین مدل قفل کتابی گیرا (قفل ضد اسید و ضد سرقت) کلیک کنید.

 • قفل کتابی ضد سرقت

این مدل از قفل با بهره‌مندی از متریال فوق‌العاده سخت و متراکم و همچنین میله قطری پهن، در نوع ضد سرقت معرفی شده است. کلید این محصول، بیشتر در نوع کامپیوتری می‌باشد که با برخورداری از ساختار متفاوت با کلید‌های سه پر و چهارپر، امکان باز کردن آن با ابزار‌های سرقتی مختلف را به صفر می‌رساند.

 • قفل کتابی ضد اسید

این نوع قفل، با بهره‌مندی از روکش مقاوم به مواد اسیدی، امکان استفاده از مواد اسیدی را برای سرقت، غیر ممکن می‌سازد. روکش آبکاری شده منحصر به فرد این مدل از قفل‌ها، برای مدل‌های مختلفی از قفل کتابی، اعمال می‌گردد که خاصیت ضداسید را به محصول می‌بخشد.

 • قفل کتابی روکشدار

روکش‌های اعمال شده برای این مدل از قفل های کتابی، با عنوان سندبلاست معرفی شده‌اند که استحکام ویژه‌ای را به قفل اعطا می‌کند. قفل‌های روکش دار کتابی، در مدل‌های متعدد در بازار رایج هستند که نسبت به قفل های ساده کتابی، کاربرد عالی را در محیط‌های روباز و مرطوب برای بستن درب‌های سنگین آهنی دارا می‌باشند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید قفل آویز گیرا+بهترین مدل ها+خرید با بهترین قیمت

 

خرید قفل روکشدار-بنر

 

 • قفل کتابی برنجی

این نوع قفل، با استفاده از متریال برنج در قسمت مغزی، ضمن راحتی باز و بسته کردن قفل با کلید، طول عمر مصرفی محصول را نیز افزایش می‌دهد. طبق استناد به نظرات مصرف‌کنندگان، قفل کتابی با مغزی برنجی، استفاده راحت‌تر و کاربردی‌تری را اعمال می‌کند.

 • قفل کتابی رمزدار

این نوع قفل، مزیت بسیار بالایی نسبت به مدل‌های دیگر قفل کتابی دارد. این مدل از قفل، ضمن داشتن مقاومت بالای میله قفلی و بدنه، دارای غلطک‌های چندگانه رمزی روی بدنه اصلی قفل می‌باشد که کنترل قسمت کلیدخور قفل را برعهده دارد. این قفل می‌تواند به عنوان قفل ضد سرقتی درجه یک، مورد استفاده قرار بگیرد.

 • قفل کامپیوتری

این نوع قفل‌ها، شامل تمامی مدل‌های قفل کتابی می‌باشد اما نوع کلید آن‌ها، دارای طرح کامپیوتری است. به همین جهت در عناوین آن‌ها “کامپیوتری” به عنوان پسوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. مغزی این قفل‌ها که متناسب با کلید کامپیوتری طراحی شده است، در راستای افزایش امنیت ساخته شده است.

 • قفل چهارپر

کلید‌های چهارپر قفل های کتابی، در درجه دوم امنیت بعد از کلید‌های کامپیوتری قرار می‌گیرد. این نوع کلید‌ها نیز برای مدل‌های متعددی از قفل کتابی، قابل اعمال می‌باشد.

 • قفل کتابی دوشیار

مغزی‌های قفل کتابی دوشیار، امنیت بسیار بالایی را برای قفل‌ها ایجاد می‌کند. ساچمه دو ردیفه موجود در روی این قفل‌ها، دسترسی به مغزی قفل برای باز کردن آن بدون کلید را امکان ناپذیر می‌سازد.

قفل کتابی ضد سرقت چیست؟

با معرفی مشخصات ساختاری قفل کتابی ضد سرقت، شاید برای خوانندگان پرسشی صورت بگیرد که آیا قفل ضد سرقت دارای مدل منحصر به فردی می‌باشد. در پاسخ به این سؤال باید گفت که در راستای تولید قفل های کتابی، امنیت محصول، اهمیت بسیار زیادی دارد. اما برخی از مدل‌های قفل ضد سرقت کتابی، دارای مغزی منحصر به فرد، کلید و طرح بدنه جداگانه‌ای دارند که آن‌ها را در دسته قفل های ضد سرقت قرار داده است.

بیشتر بخوانید
انواع قفل🔒آشنایی با انواع قفل های دنیا+راهنمای خرید و قیمت

به عبارتی مدل‌های متعددی که در دسته قفل های ضد سرقت قرار می‌گیرند، دارای روکش ویژه می‌باشند. مغزی آن‌ها از فناوری ساخت مدرن بهره گرفته است و همچنین طراحی میله قفلی، به صورت ضد اسید، ضد برش با دسترسی کم، صورت گرفته است. موارد مذکور به عنوان مهمترین ملاک‌های عملکردی قفل ضد سرقت کتابی می‌باشد.

کاربرد قفل کتابی

قفل های کتابی، برای قفل کردن درب‌های کرکره‌ای، ریلی، اتوماتیک، شیشه‌ای، فلزی، چوبی و… طراحی شده‌اند. لذا می‌توان از این محصول برای قفل کردن ایمن درب‌های ورودی و خروجی آپارتمان‌ها، فروشگاه‌ها، مجمتع‌های تجاری، اداری و مسکونی استفاده کرد.

استفاده از زنجیر برای بهره‌گیری از این نوع قفل‌ها نیز رواج زیادی یافته است. با استفاده از یک زنجیر، می‌توان محصولاتی که نیاز به قفل سیار دارند را غیر متحرک کرد. به عنوان مثال، قفل کردن انواع دوچرخه، موتورسیکلت و محصولات غیر نقلیه به یک جای مشخص و ایمن، با استفاده از قفل کتابی و یک زنجیر قفلی درجه یک امکان‌پذیر می‌باشد.

کدام مدل قفل کتابی امن است؟

امنیتی که برای قفل های کتابی تعریف شده است، مهمترین عامل برای انتخاب آن‌ها می‌باشد. اما در بین مدل‌های معرفی شده قفل های کتابی روکشدار امنیت بیشتری دارند. می‌توان بهترین قفل کتابی را، قفل ضد سرقت و قفل ضد اسید با مغزی کامپیوتری یا دوشیاره اشاره کرد که ایمنی بالایی را اعمال می‌کنند. در زیر به تعدادی از قفل های کتابی روکشدار ضد سرقت و ضد اسید با امنیت و کیفیت بالا اشاره می‌کنیم. این قفل ها از پرفروش ترین مدل های قفل گیرا هستند.

 • قفل کتابی گیرا کد 017
 • قفل کتابی گیرا کد 018
 • قفل کتابی گیرا کد 020
 • قفل کتابی گیرا کد 023
 • قفل کتابی گیرا کد 027
 • قفل کتابی گیرا کد 036
 • قفل کتابی گیرا کد 038
 • قفل کتابی گیرا کد 039
 • قفل کتابی گیرا کد 040
بیشتر بخوانید
بهترین قفل کتابی ضد سرقت و ضد اسید+خرید و قیمت

تفاوت قفل کتابی و قفل آویز

قفل آویز از سری قفل‌های پرکاربرد می‌باشد که می‌تواند به عنوان محصولی رقیب برای قفل های کتابی شناخته شود. قفل آویز دارای ظاهری بسیار متفاوت می‌باشد که در مقایسه با نوع کتابی، به راحتی قابل تشخیص است. میله قفلی و به اصطلاح زبانه قفل کتابی، افقی و مستقیم می‌باشد که در جایگاه اصلی خود قرار می‌گیرد. اما میله قفلی آویز، نیم دایره‌ای بوده و فضای زیادی را برای تحرک محصول قفل شده به وجود می‌آورد. شکل ظاهری این دو محصول نیز از تفاوت‌های اصلی آن‌ها می‌باشد. عموماً بدنه قفل آویز کوچکتر از بدنه قفل کتابی می‌باشد. این امر در مقایسه ابعاد قفل های آویز و کتابی در یک سایز نیز قابل مشاهده است. برای مشاهده انواع قفل آویز کلید کنید.

قفل-آویز-بنر

 

باز کردن قفل کتابی

قفل کتابی، طرحی از بدنه را دارا است که در قسمت فوقانی، ابعادی مستطیلی از روی بدنه خالی شده است تا در آن نقطه، اعمال حلقه قفلی انجام بگیرد. در قسمت زیرین بدنه، جایگاهی برای کلید مشاهده می‌شود که کلید‌های قفل در آن جایگاه قرار می‌گیرد و سبب چرخش مغزی قفل و حرکت میله قفل به سمت چپ یا راست را میسر می‌سازد. با حرکت میله قفلی، باز شدن قفل کتابی انجام می‌گیرد.

تعمیر قفل کتابی

بسیاری از قفل های کتابی در اثر استفاده طولانی مدت، مغزی بی‌کیفیت، شکستن کلید قفل و… نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. عدم استفاده از قفل به جهت مشکلات مذکور، سبب می‌شود تا هزینه لازم برای تعمیر قفل پرداخت گردد.

امروزه افزایش قیمت خرید قفل های کتابی، یکی از موارد تأثیرگذار در افزایش میزان تعمیرات قفل کتابی می‌باشد. مصرف‌کنندگان می‌توانند در صورت مشاهده عدم کارکرد دقیق قفل، نسبت به مشکلات موجود محصول، آن را در مراکز معتبر تعمیر قفل، تعمیر نمایند و استفاده دوباره از محصول را داشته باشند. قطعات فلزی قفل های کتابی، از مزیت‌های عالی این محصول است که تعمیر مجدد را در صورت شکستن و یا خوردگی امکان‌پذیر می‌نماید.

بیشتر بخوانید
قفل آویز چیست+انواع قفل آویز که قبل از خرید باید بشناسید!

نکات مهم در خرید قفل کتابی

متقاضیان انواع قفل کتابی، برای شناخت بهتر مدل مناسب برای هدف مدنظر، لازم است با کیفیت ساختاری و همچنین انواع مدل‌های قفل کتابی آشنا شوند تا مناسب‌ترین نوع آن‌ها را تهیه نمایند. همچنین اطمینان از اصل بودن محصولات، لازمه یک خرید مناسب و اصولی است. انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید قفل های کتابی، امری است که باید قبل از اقدام به شناخت مدل و ویژگی‌های محصول، درنظر داشته باشید. در صورت انتخاب برند گیرا برای خرید این محصول، توصیه می‌شود نکات مهم و قابل توجه راهنمای خرید قفل کتابی گیرا را مطالعه نمایید.

قفل کتابی در انواع متعدد با ساختاری ویژه و قابل قبول، جزء پرفروش‌ترین قفل های فولادی می‌باشد. در سایت قفل گیرا، می‌توانید بهترین و مدرن‌ترین مدل‌های قفل کتابی را به صورت آنلاین مشاهده نمایید و اقدام به خرید غیر حضوری نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *