بلاگ, راهنمای قفل کتابی

چگونه قفل کتابی را بدون کلید باز کنیم؟

چگونه قفل کتابی را بدون کلید باز کنیم؟

چگونه قفل کتابی را بدون کلید باز کنیم؟ گم کردن یا جا گذاشتن کلید یک اتفاقی است که شاید برای هر کسی تا به حال پیش آمده است. سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا می‌شود قفل‌های کتابی را بدون داشتن کلید باز کرد یا خیر؟ در فضای مجازی شاید فیلم‌هایی را دیده باشید که روش‌های باز کردن قفل‌های کتابی را بدون داشتن کلید نشان می‌دهند.

مثلاً بعضی از افراد قفل‌های کتابی را با سوزن، سنجاق قفلی باز می‌کنند. از گذشته تا به اکنون قفل‌های کتابی باعث امنیت خانه، مغازه بوده است. قفل‌ کتابی یکی از انواع قفل‌های سنتی می‌باشد که شما می‌توانی با مراجعه به قفل گیرا، انواع متنوعی از آن را مشاهده و خریداری کنید.

{ اگر قصد خرید قفل آویز را نیز دارید، فروشگاه قفل گیرا بهترین گزینه برای شما است.}

خرید قفل کتابی گیرا

روش های باز کردن قفل کتابی چگونه است؟

قفل‌های کتابی یکی از انواع قفل‌ها می‌باشد که به صورت مستطیل یا مکعب شکل در بازار دیده می‌شوند. ساختار این قفل‌ها از سیلندر میله‌ای تشکیل شده است که با جابه جایی این سیلندر قفل باز و بسته می‌شود. بدنه قفل‌های کتابی فولادی یا برنجی می‌باشند و کلید‌های آن‌ها ساده، کامپیوتری است با وجود تولید قفل‌های جدید هنوز هم قفل‌های کتابی باعث ایمنی زیاد خانه، مغازه می‌شوند.

انواع مختلف قفل کلیدی در بازار وجود دارند که از نظر بدنه و نحوه باز کردن با هم تفاوت دارند. اغلب این نوع قفل‌ها با کلید‌های تخت باز می‌شوند که کپی کردن آن‌ها برای دزدان و سارقین کار سختی می‌باشد. یکی از مهمترین عوامل ایمنی این قفل‌ها محل قرار‌گیری ساچمه آن‌ها است. اگر علاقه مند به دانستن بیشتر راجب قفل های کتابی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله قفل کتابی چیست را حتما مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید
قفل کارتی چیست؟

 بازکردن قفل کتابی بدون کلید

هنگام جا گذاشتن کلید خود و یا محبوس شدن در خانه اولین و مطمئن‌ترین راهکار این است که با قفل ساز تماس بگیرید و در صورت امکان به شما کمک کند. گاهی اوقات تماس گرفتن با قفل ساز امکان‌پذیر نیست و یا شما زمان کافی برای رسیدن قفل ساز را ندارید. چند روش وجود دارد که می‌توانید سعی کنید قفل‌های کتابی را بدون داشتن کلید باز کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که قفل‌های کتابی که اصل و معتبر هستند بدون کلید باز نمی‌شوند ولی اگر قفل‌های کتابی فیک استفاده کرده‌اید با ترفند‌هایی باز خواهد شد. روش‌های مختلفی مانند استفاده از سنجاق قفلی، سوزن، چکش، و غیره شاید در فضای مجازی دیده باشید که با استفاده این‌ها برای باز کردن قفل کتابی استفاده می‌کنند.

 بازکردن-قفل-کتابی-بدون-کلید

 • باز کردن قفل کتابی با پین

هنگامی که با کمک آچار چکشی داخل مغزی قفل کتابی را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، می‌توانید با استفاده از قلاب پین‌ها را یک به یک از جای خود خارج کنید و در مسیر شیار قرار دهید. با این روش می‌توان قفل کتابی را بدون داشتن کلید باز کرد.

 •  باز کردن قفل کتابی با روش چنگک کردن

در این روش مانند روش با استفاده از پین باید آچار را وارد مغزی کرده و بچرخانیم و سپس با استفاده از چنگک بوگاتایی به مغزی وارد کرده که این کار باعث می‌شود پین‌ها از هم جدا شود و توپی چرخش را به راحتی پیدا کند. بعداً آچار را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و قفل را باز کنید.

 • باز کردن قفل کتابی با سنجاق قفلی

باز کردن قفل کتابی با سنجاق قفلی، ترفندی است که در مواقع ضروری می‌تواند کارآمد باشد، اما به مهارت و کمی صبر و حوصله نیاز دارد. در این روش، از خم کردن دو سر سنجاق قفلی به شکل L و T استفاده می‌شود تا ابزاری شبیه به کلید ساخته شود. سپس سنجاق L شکل را داخل شیار قفل فرو کرده و با چرخاندن سنجاق T شکل، پین‌های قفل را به سمت بالا هدایت می‌کنند تا قفل باز شود.

البته، این روش برای همه قفل‌های کتابی کارآمد نیست و به ظرافت و تمرین نیاز دارد. همچنین، آسیب رساندن به قفل در حین انجام این کار محتمل است. بهتر است در صورت نیاز به باز کردن قفل کتابی، از روش‌های مطمئن‌تر مانند استفاده از کلید یدک یا تماس با قفل‌ساز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
قفل کتابی چیست؟کاربرد+بهترین برند و انواع قفل کتابی+خرید

باز-کردن-قفل-کتابی-با-سنجاق-قفلی

 • باز کردن قفل کتابی با ضربه

باز کردن قفل کتابی با ضربه، ترفندی است که در صورت فراموشی کلید یا عدم دسترسی به آن، می‌تواند کارآمد باشد. با این حال، توجه داشته باشید که این روش همیشه کارآمد نیست و ممکن است به قفل آسیب برساند. در این روش، با اعمال ضربه ناگهانی و محکم به بدنه قفل، می‌توان لرزش و شوکی را به پین‌های داخلی وارد کرد که در برخی موارد، سبب جفت شدن پین‌ها در موقعیت صحیح و باز شدن قفل می‌شود. اما نکاتی را باید مد نظر داشت:

 • بهترین نقطه برای ضربه، محل اتصال قوس و بدنه قفل است. ضربه به لبه یا زوایای قفل ممکن است تأثیرگذار نباشد.
 •  حتی در صورت موفقیت، ضربه می‌تواند به اجزای داخلی قفل آسیب برساند و در درازمدت کارایی آن را مختل کند.
 • نیروی ضربه باید متناسب با اندازه و جنس قفل باشد. ضربه بیش از حد می‌تواند به قفل یا وسیله متصل به آن آسیب برساند.
 • این روش بیشتر برای قفل‌های کتابی ارزان‌قیمت و ساده که کیفیت ساخت پایینی دارند، مؤثر است. قفل‌های مرغوب و ضد سرقت به دلیل مکانیزم پیچیده‌تر و بدنه مستحکم‌تر، به راحتی با ضربه باز نمی‌شوند.
 • باز کردن قفل کتابی با اسید

استفاده از اسید برای باز کردن قفل کتاب ایده بدی است و به چند دلیل توصیه نمی‌شود: اسیدها مواد خورنده قوی هستند که می توانند به پوست، چشم و ریه ها آسیب جدی برسانند. تماس با اسید می تواند منجر به سوختگی، زخم و حتی کوری شود. همه قفل‌ها برای اسید خورنده نیستند. برخی از مواد قفل، مانند فولاد ضد زنگ، در برابر اسید مقاوم هستند و اسید به سادگی آنها را حل نمی کند.

اسید می‌تواند به قفل کتابی آسیب برساند و آنها را خراب کند. از طرفی روش های امن تر و کارآمدتری برای باز کردن قفل کتاب وجود دارد، مانند استفاده از کلید یدک، تماس با قفل ساز یا استفاده از روش های باز کردن قفل بدون کلید. به جای به خطر انداختن سلامتی خود و آسیب رساندن به قفل، از روش‌های ایمن و قانونی برای باز کردن قفل استفاده کنید.

 • شکستن قفل کتابی

روش های مختلفی برای شکستن قفل کتابی بدون کلید وجود دارد، که برخی از آنها عبارتند از:

 • استفاده از سوزن ته گرد
بیشتر بخوانید
قفل هتلی چیست؟

سوزن ته گرد را داخل شکاف قفل قرار دهید و سعی کنید پین ها را یکی یکی بالا ببرید تا قفل باز شود.

 • استفاده از کارت اعتباری

کارت اعتباری را داخل شکاف قفل قرار دهید و به آرامی آن را به سمت بالا خم کنید تا پین ها را به سمت بالا فشار دهید.

 • استفاده از گیره مو

گیره مو را صاف کنید و آن را به شکل “L” خم کنید. سپس، قسمت خم شده را داخل شکاف قفل قرار دهید و سعی کنید پین ها را به سمت بالا فشار دهید تا قفل باز شود. به یاد داشته باشید که شکستن قفل کتابی می‌تواند به آن آسیب برساند و ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد.

شکستن قفل کتابی

 • باز کردن قفل کتابی با آهنربا

گاهی اوقات ممکن است با استفاده از آهنربای قوی بتوان، برخی از قفل‌های کتابی را باز کرد، اما این روش همیشه کارآمد نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد.برای این کار نیاز به یک آهنربای قوی دارید. سپس نوع قفل را مشخص کنید و به دنبال نقاطی باشید که ممکن است آهنربا بر آنها تاثیر بگذارد.

آهنربا را روی قفل قرار دهید و آن را در جهت‌های مختلف حرکت دهید تا نقطه ای را که باعث باز شدن قفل می‌شود پیدا کنید. در نظر داشته باشید که این روش همیشه کارآمد نیست و ممکن است روی همه قفل‌ها تاثیر نگذارد. قبل از استفاده از این روش، حتماً موارد ذکر شده در بالا را در نظر بگیرید و در صورت شک، از روش‌های مناسب دیگر برای باز کردن قفل استفاده کنید.

ساخت کلید برای قفل کتابی بدون کلید

ساخت کلید برای قفل کتابی بدون کلید کار آسانی نیست و به مهارت و ابزار خاصی نیاز دارد. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • استفاده از سوزن یا گیره کاغذی

این روش برای قفل‌های کتابی ساده که پین‌های کمی دارند مناسب است. برای این کار، سوزن یا گیره را خم کنید تا شبیه به کلید شود و سپس آن را داخل قفل قرار دهید و سعی کنید پین‌ها را به سمت بالا فشار دهید تا قفل باز شود.

 • استفاده از اشیاء فلزی نازک
بیشتر بخوانید
روش تعمیر قفل کتابی

می‌توانید از اشیاء فلزی نازک مانند تیغه اره یا سوهان ناخن برای تراشیدن شیارهایی در یک تکه فلز نرم مانند آلومینیوم استفاده کنید و سپس از آن به عنوان کلید استفاده کنید.

 • استفاده از روش ضربه زدن

این روش برای قفل‌های کتابی قدیمی‌تر که از مکانیزم ساده‌تری استفاده می‌کنند مناسب است. برای این کار، به یک چکش و یک میخ یا پیچ گوشتی نیاز دارید. ابتدا، میخ یا پیچ گوشتی را در سوراخ کلید قرار دهید. سپس، با چکش به میخ یا پیچ گوشتی ضربه بزنید تا پین‌ها به سمت بالا حرکت کنند و قفل باز شود.

لازم است بدانید که ساخت کلید برای قفل کتابی بدون کلید می‌تواند به قفل آسیب برساند، به خصوص اگر مهارت کافی نداشته باشید. اگر به قفل دسترسی دارید، بهترین کار این است که برای باز کردن آن از یک قفل ساز حرفه‌ای کمک بگیرید.

امنیت قفل کتابی

تأثیر زیادی که در امنیت قفل کتابی وجود دارد جنس بدنه آن است که گفتیم از فولاد و برنج می‌باشد و طرز قرار گرفتن ساچمه‌ها است. اگر بدنه قفل کتابی ضعیف باشد با وارد کردن ضربه راحت می‌شکند و سارقین به راحتی می‌توانند دزدی کنند قفل‌های کتابی که معتبر نیستند بدنه بسیار ضعیفی دارند و نمی‌تواند از آن‌ها برای قفل کردن درب مغازه و ماشین خود استفاده کنید. ما در مقاله بهترین قفل کتابی ضد سرقت و ضد اسید، انواعی از قفل های کتابی را معرفی کرده ایم تا شما با تمام ویزگی های آن، مانند امنیت آشنا شوید.

امنیت قفل کتابی

آنچه از قفل کتابی باید بدانید:

 • بعضی از قفل‌های کتابی دندانه دار می‌باشند، قفل‌های دندانه دار برای جلوگیری از دسترسی‌های غیر مجاز، از موانعی داخل قفل یا در مسیر کلید استفاده می‌کنند.
 • قفل‌های کتابی نصبشان آسان است.
 • اصطلاح قفل کتابی بر نحوه مکانیزم قفل کردن نیست بلکه به روش نصب آن می‌باشد.
 • برخی از قفل‌های کتابی هر دو مکانیسم قفل را ترکیب می‌کنند.
 • کل اجزای قفل کتابی بعد از این که نصب شدن قابل دیدن می‌باشند.
بیشتر بخوانید
قفل زبانه ای چیست؟

{ قبل از خرید قفل کتابی، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید قفل کتابی را مطالعه کنید.}

سوالات متداول

در اینجا به بررسی چند سوال متدوال شما عزیزان می‌پردازیم:

 • آموزش باز کردن قفل کتابی با سیم چگونه است؟
 1. یک گیره کاغذ را صاف کنید تا به شکل حرف “L” درآید. قسمت کوتاه “L” را به داخل شکاف بین قوس و بدنه قفل فرو کنید. با استفاده از قسمت بلند “L” به عنوان اهرم، پین‌های قفل را به سمت بالا فشار دهید تا زمانی که قفل باز شود.
 2. دو سوزن ته گرد را خم کنید تا زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. یک سوزن را به داخل شکاف بین قوس و بدنه قفل فرو کنید. سوزن دوم را در کنار اولین سوزن قرار دهید و از آن برای فشار دادن پین‌های قفل به سمت بالا استفاده کنید. پین‌ها را به آرامی یکی یکی بالا ببرید تا زمانی که قفل باز شود.
 • کلید قفل کتابی گم شده چیکار کنم؟

اگر کلید قفل کتابی خود را گم کرده‌اید، از کلید یدکی استفاده کنید یا از یک قفل ساز کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با استفاده از روش‌های ذکر شده در بالا قفل را باز کنید. اگر روش‌های دیگر کارآمد نبود، می‌توانید قفل را با قفل جدیدی جایگزین کنید.

 • آموزش باز کردن قفل کتابی کوچک

با استفاده از روش‌های گفته شده در این مقاله مانند استفاده از آهنربا، استفاده از سیم و ضربه زدن می‌توانید قفل را باز کنید.

 • آیا قفل کتابی باز می‌شود؟ چگونه قفل کتابی را باز کنیم؟

بله، قفل‌های کتابی با روش‌های مختلفی قابل باز شدن هستند. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند گیره کاغذ، سوزن ته گرد، کارت اعتباری یا حتی موی سر خود قفل را باز کنید.

خریدی مطمئن از قفل گیرا

صنایع قفل گیرا با بیش از ۶۰ سال تجربه در صنعت قفل‌سازی با بهترین و با کیفیت‌ترین انواع قفل‌ها از جمله قفل کتابی را تولید می‌کنند. شما زمانی که از بهترین برند‌ها از جمله صنایع گیرا قفلی خریداری کنید چون جنس بدنه از فولاد می‌باشد سخت و محکم است و شکستن یا باز کردن آن توسط سنجاق قفلی و ابزار‌های این چنینی سخت یا امکان‌پذیر نمی‌باشد و اجازه به سارقین نمی‌دهند.

5 دیدگاه در “چگونه قفل کتابی را بدون کلید باز کنیم؟

 1. سارا حیدری گفت:

  سلام لطفا راجب نحوه باز کردن قفل کتابی بدون کلید کلیپ بازگذاری کنید.ممنون از مطلب خوبتون

 2. علی گفت:

  سلام چجوری قفل کتابی گیرا گیر کرده را باز کنیم؟ممنونم از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *