بلاگ

تاریخچه قفل و کلید

تاریخچه قفل و کلید

تاریخچه قفل و کلید به بیش از ۶۰۰۰ سال پیش برمیگردد که مورد استفاده قرار گرفته می‌شدند و یک نمونه اولیه آن‌ها در خرابه‌های نینوا، پایتخت آشور باستان کشف شده بوده است. قفل‌ها از این دست به قفل‌های مصری تبدیل شدند که شامل یک پیچ و مهره، ضمیمه در و کلید بوده است. قفل‌ها و کلید‌ها در اشکال متفاوت در قرون مختلف دستخوش تغییراتی شده است.

از کلید‌های چوبی و سنگی تا کلید‌های فلزی که در طول قرن‌ها به وجود آمده است. قفل‌ها و کلید‌ها هنوز هم بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند. امروز می‌توان قفل‌هایی را روی درب‌ها ورودی، صندوق‌های امن و اتومبیل‌ها پیدا کرد و تقریباً هر فردی مجموعه‌ای از کلید‌ها را در اختیار دارد که برای محافظت از امول و خانه خود استفاده می‌کند.

{ برای خرید قفل با بهترین قیمت و کیفیت از فروشگاه قفل گیرا ، کلیک کنید.}

دوران باستان قفل و کلید

تاریخچه قفل و کلید به بیش از شش هزار سال قبل باز می‌گردد، با اولین دستگاه قفل و کلید در مصر باستان شناخته شده است که این نوع قفل‌ها یک قفل پین چوبی بود. جایی که پین‌های داخل قفل با استفاده از یک کلید از سوراخ‌ها خارج می‌شدند و به قفل اجازه حرکت و باز شدن می‌دادند. کلید‌های این قفل اغلب شبیه مسواک‌های چوبی بزرگ به نظر می‌رسید با گیره‌های مربوط به پین‌هایی که برای باز کردن قفل باید بلند شوند.

بیشتر بخوانید
قفل شیشه سکوریت چیست؟

این قفل چوبی سنجاق معمولاً در مصر باستان برای محافظت از‌اشیاء قیمتی و در‌های مکان‌های مذهبی استفاده می‌شده است که برای کمک به نگهبانان مستقرر در در‌های ورودی استفاده می‌شده است. مشابه این کلید‌ها بعداً در کشور‌های مختلف سراسر جهان از جمله در ژاپن، نروژ و جزایر فارو یافت شده است. در واقع قفل‌ها و کلید‌های اولیه معایبی هم داشته است این که به راحتی قابل شکسته شدن بودند ودیگر اینکه ازیک طرف درب باز می‌شده است و از هر کلیدی می‌توانستند برای باز شدن درب استفاده کنند.

{ پیشنهاد می‌کنیم مقاله طرز کار قفل چیست را هم بخوانید.}

پیشرفت‌ امپراتوری روم و ایجاد قفل محصور شده

پیشرفت امپراتوری روم، باعث پیشرفت در صنعت قفل و کلید‌سازی شدند. آن‌ها قفل‌های اصلی مصری را نوآوری کردند تا آن را ایمن‌تر و بادوام‌تر بسازند. آن‌ها مواد چوبی را جایگزین کلید‌های برنجی و قفل‌های آهنی کردند و قفل‌ها را به طور قابل توجهی در برابر باز شدن اجباری مقاوم‌تر و همینطور در برابر فرسایش آسیب پذیرتر کردند. رومی‌ها بخش‌های جدیدتری را به قفل اضافه کردند مانند برآمدگی‌هایی در داخل قفل ایجاد کردند با این کار کلید با داشتن شکل خاصی که دارد اجازه عبور از آن‌ها را بدهد تا قفل بند دار را ایجاد کنند.

این قفل یک پیشرفت تکنولوژی پیشگامانه بود، زیرا برای باز کردن درب نیازبه کلید خاص و مناسب خودش را دارد و دیگر نمی‌توان از هر کلیدی برای باز کردن قفل درب استفاده کرد. در کنار ساخت قفل‌های محافظ، کلید‌ها از مسواک چوبی با گیره به کلید‌های اسکلت قابل تشخیص‌تر تبدیل شدند که گاهی اوقات هنوز هم استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید
بهترین قفل کتابی ضد سرقت و ضد اسید+خرید و قیمت

پیشرفت‌ امپراتوری روم و ایجاد قفل محصور شده

رنسانس پیشرفت‌ قفل

در حالی که قرون تاریک و میانسالی کمک چندانی به پیشبرد مکانیسم‌های درب و قفل نکرد در اواخر قرن هجدهم، رابرت بارون و جوزف براماه مکانیسم‌های قفل جدیدی را ایجاد کردند. بارون یک قفل استوانه‌ای دوکاره را به ثبت رساند که دارای دو اهرم بود که قبل از بیرون کشیدن پیچ قفل باید به ارتفاعات مختلف بلند می‌شدند که این نوع قفل بعد‌ها توسط jeremiah Chubb در سال ۱۸۱۸ بهبود یافت.

تغییر به این صورت بوده است که با یک فنر نگهدارنده که هر استوانه یا لیوانی را که بیش از حد بلند شده بود را می‌گرفت و نگه می‌داشت، این فرآیند از بیرون کشیدن پیچ پس از فعال شدن جلوگیری می‌کند و هم نشان می‌دهد که شخصی سعی کرده است قفل را باز کند. چند سال پس از ایجاد قفل اصلی بارون، جوزف براماه با کمک دستیارش هنری مادسلی قفل کاملاً منحصر به فرد خود را ساخت.

قفل براماه از یک کلید استوانه‌ای با بریدگی‌های خاص استفاده می‌کرد که اسلاید‌های فلزی را به یک ترازو دقیق برای باز کردن قفل حرکت می‌داد. قفل باراماه که هنوز توسط شرکت براماه فروخته و استفاده می‌شود. به عنوان یک قفل بسیار ایمن شناخته می‌شود که برای بیش از ۶۷ سال غیر قابل انتخاب باقی مانده است.

رنسانس پیشرفت‌ قفل

ورود صنعت قفل و کلید به ایران

در ایران هم قلعه‌های قدیمی مجهز به قفل‌های چوبی و تخته‌ای بودند که نگهبانان پشت درب‌ها برای جلوگیری از افراد متفرقه و نفوذ افراد به قلعه استفاده می‌کردند. برخی از قفل‌ها به گونه‌ای ساخته شده بودند که دارای شیار‌ها و برآمدگی‌های خاص خود بودند و فقط با کلید مناسب خود باز می‌شدند. پس از گذشت سال‌ها کلید‌های فلزی دندانه دار به وجود آمدند که باعث دگرگونی و تحول بسیار مهمی در صنعت قفل‌سازی شد.

بیشتر بخوانید
انواع قفل دوچرخه

پادشاهان ساسانی به دلیل داشتن گنج‌ها و سرمایه‌های ارزشمند یکی از بزرگترین طلایه‌داران بودند که نیاز به مکان امن برای محافظت از کاخ‌ها و گنجینه‌های خود داشتند که صنعت گران دوران ساسانی برای مراقبت و نگهداری از این اموال قفل و کلید‌های دندانه دار مقاوم طراحی و ساختند. بعد از ساسانیان صفویان بزرگترین سلسله پادشاهی در ایران بودند که قفل و کلید‌های رمزدار فلزی با اعداد در این دوران ساخته شد.

{ ما در مقاله بهترین برند قفل در ایران از انواع بهترین قفل های موجود در بازار ایران صحبت کرده‌ایم که خواندن آن را به شما عزیزان پیشهاد می‌کنیم.}

دانشمند بزرگ شیخ بهائی خدمات زیادی برای قفل‌های رمزدار انجام داد. با پیدایش سلطنت قاچار روابط بین مردم ایران و دیگر کشور‌های اروپایی بیشتر شد و صنعت قفل، کلید هم در این زمان پیشرفت کرد. در آن زمان قفل‌ها معمولاً پرس شده دستی ساخته می‌شدند در صورتی که اگر آن قفل‌ها خراب یا آسیب وارد می‌شد امکان تعمیر وجود نداشت و مردم مجبور بودند که قفل جدیدی را خریداری کنند. درکشور هندوستان تنوع قفل‌های فلزی با شکل‌های مختلف زیاده بوده است و تجار ایرانی به ازای فروش ابریشم ایرانی این قفل‌های فلزی خریداری می‌کردند که قفل‌ها معمولاً از پرندگان، پستانداران الهام می‌گرفتند.

در دوران پهلوی دستگیره‌های فلزی رواج زیادی پیدا کرد با ورود روس‌ها و اروپاییان به ایران صنعت قفل و کلید‌سازی متحول شد و دستگیره‌های فلزی رواج زیادی پیدا کردند. در گذشته دستگیره‌های فلزی از جنس طلا و نقره برای استفاده درب کاخ‌ها می‌شده است ولی رفته رفته دستگیره‌های فلزی برای عموم از جنس آهن، مس ساخته شدند که دستگیره‌ها برای باز و بسته کردن درب یا هل دادن درب استفاده می‌شده است.

بیشتر بخوانید
تفاوت قفل هتلی آنلاین با آفلاین

آغاز عصر قفل‌ الکترونیک در دنیا

با پیشرفت سیستم خانه هوشمند و فناوری اینترنت قفل‌های دیجیتال جایگزین مناسب‌تری در مدیریت دسترسی به اموال تبدیل شده‌اند. در حالی که بسیاری از قفل‌های دیجیتال هنوز دارای نوعی پد لمسی هستند. انسان ها همواره به دنبال آرامش و امنیت بیشتری هستند، گوشی‌های هوشمند به سازندگان قفل اجازه می‌دهند قفل‌های دیجیتالی بسازند که نیازی به کارت کلید اضافی نداشته باشند و در عوض با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند می‌توان کاملاً آن را کنترل کرد.

{ اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر راجب قفل های هوشمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله قفل هوشمند چیست را بخوانید.}

دسترسی به مهمان‌ها را می‌توان به راحتی به صورت دیجیتال کنترل نمود و صاحبان ملک دیگر نگران حمل یا گم شدند کلید خانه خود نیستند. قفل‌های دیجیتال به دلیل هزینه‌های بالایی که نسبت به کلید و قفل‌های معمولی دارند راه‌اندازی و عملکرد پیشرفته‌تر و امنیت بیشتری هم دارند. اغلب مردم هنوز نسبت به قفل‌های سنتی و قدیمی وابستگی زیادی دارند ولی رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی قفل‌های الکترونیک و دیجیتال جای قفل‌های قدیمی و سنتی را خواهند گرفت.

3 دیدگاه در “تاریخچه قفل و کلید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *